KURUMSAL

ÖZEL BODRUM HASTANESİ BODRUM BELEDİYESİ PERSONELİNE ÇALIŞMA HAYATINDA BOYUN, BEL, SIRT AĞRILARI VE ERGONOMİ SEMİNERİ VERDİ

Bodrum Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü 2017 Eğitim Planı dahilinde personele yönelik ikinci sağlık seminerini düzenledi. "Çalışma Hayatında Boyun, Bel, Sırt Ağrıları ve Ergonomi" konulu sağlık semineri Herodot Kültür Merkezi'nde Özel Bodrum Hastanesi işbirliği ile gerçekleşti. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Nüket Vural'ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde, ofis ve saha personeline yönelik ergonomi konusu üzerinde duruldu.

Özel Bodrum Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Nüket Vural, ergonominin amacının değişik sağlık problemlerinin ortadan kaldırılabilmesi, verimin arttırılabilmesi için çalışma ortamının nasıl dizayn edileceği ve işçiye nasıl adapte edileceği olduğunu belirtti. Ofis çalışanları için ergonomik çalışma koşullarının sağlanması konusunda verdiği bilgilerde, doğru sandalye seçimi üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.360 derece haraketli, 5 tekerlekli ayağı bulunan, oturma yüksekliği yerden en az 60 cm olan ve sırt desteği bulunan sandalye kullanımının çalışanın omurga ağrılarını önemli oranda önlediğini belirtti. Çalışma ortamının uygun ısı, ışık ve ses düzeninde olmasının iş verimliliğini artırdığını söyledi.

Özel Bodrum Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Nüket Vural özellikle bel ve boyun ağrısı olanların uyku posizyonlarına da dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Sırt üstü yatarken dizlerin hafifçe bükülüp altına yastık koyulması, yan yatarken ise bacakların yine hafif bükülüp arasına yastık koyulmasını öneren Uz. Dr. Vural bol bol sırt üstü yüzülmesini önerdi ve gün içinde yapılabilecek basit ama etkili egzersizleri uygulamalı olarak anlattı. Yaklaşık olarak 150 kişinin katıldığı seminer sonunda Uz.Dr.Vural’a Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon imzalı teşekkür belgesi ve çiçek sunuldu.